تبلیغات
قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی
فاتولز – جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
اصول پرورش و نگهداری انواع نژاد ماکیان وحشی
قالب وبلاگ

قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی
وبسایت تخصصی انواع نژاد ماکیان شامل قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی و... 
درباره وبلاگ

وبسایت تخصصی انواع نژاد ماکیان شامل قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی و...
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب سایت چیست؟


چت باکسوبسایت toorangbirds.ir راه اندازی شد

متاسفانه به دلیل حذف شدن سایت آپلود عکس و امکانات محدود وبلاگ امکان مشاهده تصاویر وجود ندارد، به این منظور وبسایت toorangbirds.ir با مطالب جدیدتر و ظاهر بهتر راه اندازی شده و شما بازدید کننده محترم می توانید مطالب ما را از این طریق پیگیری نمائید


نام دیگر قرقاول مسی (Soemmering) است. قرقاول مسی(copper pheasant) از دسته قرقاولهای دم داز به شمار می رود و از مهمترین نژادهای گونه قرقاولهای دم دراز محسوب می شود و با نام قرقاول دم دراز مسی نیز شهرت دارد. در ایران این نژاد قرقاول را با نامهای (فرفاول مسی و قرقاول سیمین) می شناسند ، شاید نام سیمین برگرفته از نام مسی باشد که در فارسی به سیمین ترجمه شده است!

قرقاول مسی شامل پنج زیر گونه با نامهایscintillans ، soemmeringii ، intermedius  Soemmering ، ijimaeهستند ، که زیر گونه (ijimae) بسیار زیباتر بوده و دم بلندتری دارد.

خصوصیات ظاهری:

اندازه قرقاول مسی نر ۸۷ الی ۱۳۶ سانتیمتر است ، قرقاول نر این نژاد واجد دم بلند و زیبا بوده که تقریباً دو برابر طول بدن آن است. اندازه قرقاول مسی ماده در حدود ۵۱ الی ۵۴ سانتیمتر است.

قرقاول مسی نر به رنگ قهوه ای مایل به قرمز مسی که با تابش کوچکترین اشعه نور می درخشد و به رنگ طلایی و مسی براق و درخشنده در می آید. قرقاول مسی ماده گرچه نسبت به نر کوچکتر بوده و از جلاء و رنگ آمیزی کمتری برخوردار است لیکن به رنگ قهوه ای و همراه با سایه های سیاه و سفید و قهوه ای و یک نوار سفید و در برخی پرندگان قرمز در زیر چشم است.

تغذیه:

قرقاول مسی پرنده ای همه چیز خوار بوده و رژیم غذایی آنها در اسارت شامل بذر و دانه گیاهان کف جنگل ، کرم خاکی ، حشرات و لارو حشرات ، خرچنگهای کوچک و میوه های وحشی است.

در اسارت نیز می توان این قرقاولها را با دانه انواع غلات ، دان صنعتی طیور، پلیت قرقاول و کنسانتره و میوه ها و سبزی های تازه تغذیه کرد.

پراکندگی و زیستگاه:

قرقاول مسی بومی کشور ژاپن و جزایر هونشو ، شیکوکو و کیوشو در ژاپن است. زیستگاه قرقاول مسین شامل مناطق کوهستانی و جنگلهای متراکم درختان پهن برگ و مخروطی در ارتفاع ۱۸۰۰ متر از سطح دریا است.

وضعیت بقاء:

روزگاری قرقاول مسی در زیستگاه طبیعی خود از جمعیت مناسبی برخوردار بود ولی امروزه به علت تخریب زیستگاه ها و آلودگی هوا ، شکار در وسعت زیاد به عنوان نوعی ورزش و تفریح ، گونه ای در معرض تهدید به شمار می رود.

امروزه قرقاول مسی پرنده ای نادر است و به ندرت در زیستگاه طبیعی خود مشاهده می شود ، به نظر می رسد در بین ۵ زیر گونه قرقاولهای مسی زیرگونه (ijimae) بیشتر در معرض تهدید است.

محل نگهداری:

با توجه به جثه و دم بلند قرقاول مسی هرچه فضای نگهداری قرقاول مسی بزرگتر باشد برای حفظ سلامت پرنده و فعالیت های زیستی و تولید مثلی مناسبتر است. برای نگهداری یک جفت از این نژاد به فضایی بالغ بر حداقل ۱۰ متر مربع به بالا نیاز است.

در صورتی که فضای محل نگهداری کوچک است حتماً ارتفاع سقف در حدود ۱۵۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود تا از پرواز قرقاول و برخورد با دیواره های قفس و آسیب دیدگی جلوگیری شود.

مکان نگهداری از این قرقاولها باید محیطی محصور و پوشیده شده از توری و مسقف با بستری پوشیده شده از مواد طبیعی مانند کاه و کلش یا خاک دستی باشد

بستر مناسب مانع از نفوظ رطوبت و عایق در برابر سرما بوده و از پاهای حساس قرقاول در برابر زمین سفت حفاظت می کند.

مکان نگهداری بهتر است با مسالح طبیعی و تخته سنگ و درختچه تزئین شود تا هر چه بیشتر محیط شبه طبیعی شود ، محیط شبه طبیعی برای تولید مثل و استتار قرقاولها مناسب می باشد.

زاد و ولد:

سن بلوغ در حدود سال اول است.

شروع زمان تولید مثل این قرقاولها با شروع فصول گرم سال و ماههای مارس ، آوریل ، می و ژوئن بوده ، در طول این دوره قرقاولهای نر با حرکات عاشقانه و نمایشی سعی به جلب ماده ها دارند در مرحله بعد قرقاول ماده بر روی بستر جنگل و لابه لای درختچه ها اقدام به لانه سازی می کند و در هر کلاج تخمگذاری بین ۶ الی ۱۲ تخم و به طور میانگین ۷ تخم می گذارد و زمان در آمدن جوجه ها در حدود ۲۴ الی ۲۵ روز می باشد.

نکته مهم:

قرقاولهای نر این نژاد نسبت به ماده ها رفتار تهاجمی و خشن و سلطه گری دارند توصیه می شود بیش از یک ماده به اعضای هر قرقاول نر در یک مکان در نظر گرفته شود همچنین در محل نگهداری فضاهای شبه طبیعی با شاخ و برگ ،  درختچه های طبیعی و تخته سنگ قرار داده شود تا قرقاول ماده بتواند در آن استتار کند.

منبع:

وبسایت پرنده جنگل www.junglebird.ir

اصول پرورش و نگهداری انواع نژاد ماکیان وحشی
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

بیشتر بدانید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :