تبلیغات
قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی
فاتولز – جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
اصول پرورش و نگهداری انواع نژاد ماکیان وحشی
قالب وبلاگ

قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی
وبسایت تخصصی انواع نژاد ماکیان شامل قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی و... 
درباره وبلاگ

وبسایت تخصصی انواع نژاد ماکیان شامل قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی و...
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب سایت چیست؟


چت باکسوبسایت toorangbirds.ir راه اندازی شد

متاسفانه به دلیل حذف شدن سایت آپلود عکس و امکانات محدود وبلاگ امکان مشاهده تصاویر وجود ندارد، به این منظور وبسایت toorangbirds.ir با مطالب جدیدتر و ظاهر بهتر راه اندازی شده و شما بازدید کننده محترم می توانید مطالب ما را از این طریق پیگیری نمائید


در واقع دو نوع طاووس در دنیا وجود دارد که یکی بومی سریلانکا، هند و پاکستان با نام طاووس هندی می باشد و دیگری طاووی سبز که بومی میانمار، جاوا و اندونزی است می باشد.

طاووس نژاد هندی با نام علمی(Pavo cristatus) شناخته شده ترین گونه طاووس ها به شمار می رود و در اکثر باغ های وحش سراسر دنیا نگهداری می شود. طاووس هندی پرنده ملی کشور هندوستان می باشد.

طاووس نژاد سبز با نام علمی(Pavo muticus) پرنده کمیاب و در حال انقراض و کمتر شناخته شده تری است و بالغ بر ۵ گونه مختلف می باشد.

مشخصات ظاهری:

پرنده ایست زیبا که به واسطه پرهای زیبایش معروف می باشد. این پرنده دارای صدایی بلند و گوش خراش است. نوع نر این پرنده دارای پرهای باشکوه و بلند که تا ۱/۵ متر هم رشد می کند می رسد، طول کل بدن این پرنده از نوک تا انتهای دم در پرنده بالغ تا ۲/۵ متر هم رشد می کند.

از خصوصیات نوع نر این پرنده ، به گستردن بالها و خودنمایی در مقابل نوع ماده خود که فاقد پرهای زیبا می باشد می توان اشاره کرد. 

این گونه از ماکیان در طبیعت در دسته هایی متشکل از یک نر و دو تا چند ماده به پرسه زنی و گشت زنی به دنبال غذا می گردند.


خصوصیت ظاهری طاووس هندی:

نوع طاووس هندی اصیل در این گونه نرها از گردن تا زیر سینه آبی متالیک، روی بالها بصورت راه راه زمینه کرم با رگه های سیاه و شاه پرهای پروازی شکلاتی رنگ ، دم سبز با گلهای چشمی شکل که هرچه سن نر بیشتر شود طول پرهای دم بلندتر می شود، می باشد.

ماده ها گردن سبز خالدار، سینه کرم رنگ، پشت قهوه ای تیره، نوک و پاها قهوه ای تیره می باشند.

پوست صورت نرها و ماده ها بدون مو و سفید رنگ می باشد.

خصوصیات ظاهری طاووس سبز:

در گونه نر طلاووس سبز گردن تا زیر سینه آبی متالیک، روی بالها بصورت راه راه زمینه کرم با رگه های سیاه و شاه پرهای پروازی شکلاتی رنگ ، دم سبز با گلهای چشمی شکل که هرچه سن نر بیشتر شود طول پرهای دم بلندتر می شود، طول دم ارتباط نزدیکی با سن طاووس نر دارد.

ماده ها گردن سبز خالدار سینه کرم رنگ، پشت قهوه ای تیره، نوک و پاها قهوه ای تیره می باشد.

پوست صورت نرها و ماده ها بدون مو و سفید رنگ می باشد.

محل نگهداری:

طاووس ها پرندگان و ماکیان بزرگ جثه و دارای پر و بال و دم بلند، به خصوص در جنس نر این پرنده که واجد دم بلند، انبوه و چتری مانند است، می باشد. لذا جهت نگهداری از یک جفت طاووس نر و ماده به حداقل فضایی بالغ بر ۱۲ متر مربع نیاز می باشد. هر چه فضای محل نگهداری بزرگتر باشد جهت نگهداری، پرورش و تکثیر مناسبتر است.

تغذیه:

طاووس ها ماکیانی دانه خوار و میوه خوار می باشند و در اسارت نیز بهترین رژیم غذایی ترکیبی از دانه های مختلف به خصوص دان مرغداری، دانه انواع غلات به همراه کنسانتره و سبزیجات تازه می باشد.

سن بلوغ:

سن بلوغ در جنس نر انواع طاووس ارتباط مستقیم با زمان کامل شدن پرها و رسیدن به بیشترین حد رشد پرها می باشد، که در حدود سن ۳ سالگی است. سن بلوغ در انواع گونه های طاووس ماده و توانایی تخمگذاری در حدود سن ۲ سالگی تا ۳ سالگی می باشد.

زادآوری:

زادآوری طاووس در اوایل بهار می باشد البته در شرایط مناسب اسارت ۵ بار در سال و درهر کلاج تخمگذاری ۷ الی ۱۱ تخم می گذارد و در حدود ۲۸ تا ۳۰ روز بر روی تخم ها می خوابد.

رنگ جوجه ها در نوع طاووس هندی  اصیل قهوه ای با شکم زرد می باشد.

رنگ جوجه های طاووس نژاد سبز  قهوه ای روشن با شک به رنگ زرد می باشد.

 

منبع:

وبسایت پرنده جنگل www.junglebird.ir


برای بازگشت به صفحه اصلی کلیک کنید
اصول پرورش و نگهداری انواع نژاد ماکیان وحشی
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

بیشتر بدانید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :