تبلیغات
قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی
فاتولز – جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
اصول پرورش و نگهداری انواع نژاد ماکیان وحشی
قالب وبلاگ

قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی
وبسایت تخصصی انواع نژاد ماکیان شامل قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی و... 
درباره وبلاگ

وبسایت تخصصی انواع نژاد ماکیان شامل قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی و...
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب سایت چیست؟


چت باکسوبسایت toorangbirds.ir راه اندازی شد

متاسفانه به دلیل حذف شدن سایت آپلود عکس و امکانات محدود وبلاگ امکان مشاهده تصاویر وجود ندارد، به این منظور وبسایت toorangbirds.ir با مطالب جدیدتر و ظاهر بهتر راه اندازی شده و شما بازدید کننده محترم می توانید مطالب ما را از این طریق پیگیری نمائید


لیدی آمهرت گونه ای از قرقاوول سانان و از راسته ماکیان به شمار می رود. نام علمی آن (chrysolophus amherstiae) است. این نژاد قرقاول بین مجموعه داران و فاروم های نگهداری قرقاول و پرندگان زینتی در سراسر جهان، گونه ای شناخته شده است.

قرقاول لیدی آمهرت در سال ۱۸۲۸ میلادی توسط حکمران بنگال به نام “آمهرت” به کشور انگلستان فرستاده شد و در دوره حکمرانی ناپلئون بناپارت به کشور فرانسه وارد شده است. علت نامگذاری آمهرت برای وی هم برگرفته از نام پادشاه بنگال (آمهرت) می باشد.

در ابتدا تنها فقط جنس نر قرقاول لیدی آمهرت وارد بریتانیا شده بود، از اینرو اقدام به تکثیر لیدی آمهرت با ماده قرقاوول طلایی(بلژیکی) کردند. لذا بسیار معمول است که جنس ماده لیدی آمهرت را با جنس ماده قرقاوول طلایی اشتباه گرقته می شود. به طور کلی هیبرت (نژاد دورگه) قرقاوول لیدی آمهرت و طلایی در بین عموم مرسوم است که تقریبا قیمتی در حدود نژاد طلایی (بلژیکی) دارد، ولی قرقاول لیدی آمهرت اصیل دارای خصوصیاتی همچون سینه سفید و تاج قرمز بر روی سر می باشد.

لیدی آمهرت ماده نیز نسبت به قرقاول طلایی ماده، بزرگتر به همراه تاج کمرنگ قرمز بر روی سر، پاها به رنگ سبز و یا مایل به خاکستری است. در صورتی که پاهای قرقاوول چینی(طلایی) به رنگ زرد می باشد.

لیدی آمهرت ها قرقاول هایی زیبا به همراه پر و بال و دم با شکوهی هستند. آنها در طبیعت معمولاً گروهی زندگی نمی کنند ولی می توان در اسارت آنها را به صورت گروهی و یا همراه با گونه های دیگر نگهداری کرد.

خصوصیات ظاهری:

قرقاول لیدی آمهرت نر در زمان بلوغ کامل که معمولاً در دو سالگی می باشد، در حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر از نوک تا انتهای دم طول دارند و در حدود ۸۰ سانتیمتر طول دم آنها می باشد. سر و صورت  و گردن به رنگ سیاه متمایل به سبز و براق به همراه لکه هایی به رنگ سیاه است، بر روی سر واجد تاج کوتاه و سفت به رنگ قرمز است.

غب غب چشم و پشت گردن (قفا) به رنگ سفید مایل به خاکستری، همراه با خطوط موجی به رنگ آبی یا سیاه است. منقار به رنگ سیاه یا خاکستری مایل به آب نفتی بوده، چشمها به رنگ زرد است. شکم و سینه به رنگ سفید می باشد و رنگ بیشتر پوشش بدن همچون گلو، پشت و بالها به رنگ سبز تیره و یا آبی تیره و سیر پرجلاء، براق و درخشان همراه با خطوط موجی به رنگ سیاه است.

دم به رنگ سفید مایل به خاکستری به همراه خطوط موجی حلالی مانند به رنگ سیاه است و قسمت زیر دم نیز به رنگ خاکستری تا مایل به نقره ای همراه با پرهای سیاه و قهوه ای و نارنجی است. پاها به رنگ خاکستر تا سبز و ناخنها خاکستری مایل به آبی کبود است.

رنگ پوشش پرهای لیدی آمهرت های ماده به رنگ قهوه ای همراه با خطوط موجی کوتاه به رنگ سیاه، در ناحیه شکم مایل به سفید و دم کوتاه، صورت مایل به سفید، نوک به رنگ خاکستری، بر روی سر واجد لکی به رنگ قرمز کمرنگ، پاها خاکستری مایل به سبز و ناخنها خاکستری یا به رنگ کبود است.

 محل نگهداری:

بستر طوری پوشیده از خاک دستی، یا پوشال چوب، یا ماسه و مانند آن، تا در برابر رطوبت مصون باشد، همچنین پاهای قرقاول سانان نسبت به زمین صاف وصیقلی مانند بتون و یا سرامیک حساس است.

حداقل فضا برای نگهداری یک جفت قرقاول لیدی آمهرت با توجه به طول دم به خصوص در نرها حداقل ۴ متر مربع به بالا می باشد. در صورتی که فضای محل زندگی قرقاول حداقل ممکن است، باید ارتفاع کمتر از1.5 متر در نظر گرفته شود تا از پر زدن، بال زدن،پریدن و برخورد با دیواره ها و سقف قفس جلو گیری شود، همچین بهتر است برای حفظ پرهای دم از شکستگی شکل فضای نگهداری مدور و بدون زاویه و گوشه باشد.

تغذیه:

در طبیعت انواع دانه ها حشرات و لارو آنها، میوه های گوشتی، سبزیجات و گیاهان است.

در اسارت دان صنعتی قرقاول به همراه کنسانتره، میوه جات و سبزیجات تازه، بهتر است جیره قرقاول ها نسبت به ماکیان دیگر مانند مرغ، غنی تر و با درصد پروتئین بالاتری باشد به خصوص در فصل زاد و ولد، جیره باید غنی و با پروتئین بالا باشد.

 زاد و ولد:

به طور طبیعی و در محیط باز شروع فصل تولید مثل قرقاول لیدی آمهرت ابتدای بهار تا اواسط پاییز می باشد. سن بلوغ در حدود ۲ سالگی و تعداد تخمگذاری در سال ۲۵ تا ۵۰ عدد است.

در هر کلاج تخمگذاری در حدود ۶ تا ۱۲ عدد تخم می گذارد و بر روی آنها می خوابد، زمان لازم برای در آمدن جوجه ها از تخم ۲۲ تا ۲۴ روز است.

زیستگاه:

به طور آزاد و طبیعی در مناطق با ارتفاع زیاد، کوهستانی و جنگلهای بامبو، مناطق جغرافیایی که بومی آن است زیست می کند.

پراکندگی:

قرقاولهای نژاد لیدی آمهرت بومی کشورهای چین و جنوب غرب آن، میانمار و شمال میانمار و تبت هستند ولی به صورت مصنوعی در بریتانیا، نیوزلند تا هاوایی رها سازی شده و بومی گردیده است.

منبع:

وبسایت پرنده جنگل www.junglebird.ir

 

 

 
برای بازگشت به صفحه اصلی کلیک کنید
اصول پرورش و نگهداری انواع نژاد ماکیان وحشی
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

بیشتر بدانید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :