تبلیغات
قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی
فاتولز – جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
اصول پرورش و نگهداری انواع نژاد ماکیان وحشی
قالب وبلاگ

قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی
وبسایت تخصصی انواع نژاد ماکیان شامل قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی و... 
درباره وبلاگ

وبسایت تخصصی انواع نژاد ماکیان شامل قرقاول،طاووس و مرغ و خروس زینتی و...
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب سایت چیست؟


چت باکسوبسایت toorangbirds.ir راه اندازی شد

متاسفانه به دلیل حذف شدن سایت آپلود عکس و امکانات محدود وبلاگ امکان مشاهده تصاویر وجود ندارد، به این منظور وبسایت toorangbirds.ir با مطالب جدیدتر و ظاهر بهتر راه اندازی شده و شما بازدید کننده محترم می توانید مطالب ما را از این طریق پیگیری نمائید


اردک ماندراین زیباترین گونه اردک سانان به شمار می رود تا آنجایی که به وی لقب”ملکه اردکها” را داده اند. این گونه اردک به خاطر زیبایی بی همتا و رنگ آمیزی تند و با شکوه که در جنس نر “اردک ماندراین” مشهوت است،(رنگ پرها در جنس ماده از رنگ آمیزی و جلای کمتری برخوردار است) مورد توجه مجموعه داران پرندگان زینتی می باشد.

علت نامگذاری این گونه اردک به نام “ماندراین” وجهه تسمیه و شباهت و رنگ آمیزی پرهای بدن به میوه ای به نام ماندراین(نارنگی) است.

اردک ماندراین نر و ماده نسبت به جفت خود وفادار بوده و همیشه در کنار جفت خود باقی می مانند، از اینرو سمبل “عشق و وفاداری” محسوب می شوند.

خصوصیات ظاهری:

اندازه اردک ماندراین در حدود ۴۱  تا ۴۵ سانتیمتر و طول بالها ۶۵ تا ۷۵ سانتیمتر است. نرها پوشیده از رنگهای متنوع، تند و براق، منقار به رنگ قرمز، صورت مایل به قرمز به همراه هلال سفید بالای چشم که تا گردن کشیده شده است، پهلو ها سرخ ارغوانی، ماده ها از تنوع رنگی کمتری برخوردار بوده، به رنگ تیره و منقار به رنگ تیره است.

بر اثر زندگی در اسارت، اصلاح نژاد و تکثیر انتخابی، منجر به ترکیب ژنهای مغلوب و جهش ژنتیکی گردیده است، که حاصل آن به وجود آمدن شرایط  ژنتیکی آلبانیسم و اردک های ماندراین به رنگ سفید شده است، که گونه کمیاب و با ارزشی است.

تغذیه:

انواع دانه ها، گیاهان وعلفهای حاشیه رودخانه ها و آبگیرها، حشرات، نرم تنان، حلزونها، ماهیان کوچک، قورباغه های کوچک، ماهیان کوچک، با تغییر فصل رژیم غذایی تغییر می کند.


تغذیه در اسارت:

دان پلیت، خوراک صنعتی اردک گوشتی، دان مرغداری، کنسانتره، شبدر و سبزیجات تازه.

پراکندگی:

زیستگاه اردک ماندراین شرق آسیا و همچنین کشورهای چین، روسیه و ژاپن است. البته جمعیتی از آنها احتمالاً به صورت رها سازی شده در اروپا و بریتانیا، همچنین ایالت کالیفرنیای آمریکا وجود دارد. جمعیت آسیایی مهاجر و در فصل زمستان در دشتهای شرق چین و جنوب ژاپن دیده می شود.

محل زندگی:

محل زیست ماندراین مراتع، دشتها و بوته زارهای مناطق نزدیک به دریاچه ها، رودخانه ها، آبگیرهای کم عمق، باتلاقها و تالابها است، معمولاً در فصل تولید مثل (بهار) میان بوته زارها، یا در حفره و شکاف درختان اقدام به لانه سازی می کند.

رفتار تولید مثلی:

در فصل بهار جفتها در حاشیه آبگیرها و رودها و در لابه لای درختچه ها و حفره درختان لانه سازی می کنند. پرنده ماده بعد از اتمام تخمگذاری بر روی تخمها می خوابد، اردک نر در این زمان اقدام به تغذیه ماده و محافظت از محل آشیانه می کند.

بعد از در آمدن جوجه ها، (برخلاف دیگر گونه اردک سانان که فقط  اردک ماده اقدام به بزرک کردن جوجه ها می کند)، در گونه اردک ماندراین، جفتها با هم از جوجه ها نگهداری می کنند.

دشمنان اصلی:

دشمنان اردک ماندراین روباه، سمور، راسو، موش صحرایی، سمور آبی، پرندگان شکاری، جغد، عقاب، مارهای بزرگ و البته بزرگترین و مهمترین دشمن اصلی این پرنده انسانها و شکار و متعاقباً تخریب زیستگاه ها، تالابها و رودخانه های محل زیست ماندراین است به گونه ای که، این اردک گونه ای کمیاب و در معرض انقراض می باشد.

اردک  ماندراین در فرهنگ سنتی چین:

اردک های ماندراین به علت زندگی به صورت جفت، بر خلاف دیگر گونه های اردک سانان و وفاداری و علاقه به جفت خود، در فرهنگ اساطیری و سنتی مردم چین سمبل عشق، وفاداری، محبت و زندگی زناشویی است و او را با نام (یوآن یانگ) می خوانند به طوری که این موضوع در فرهنگ و هنر و آثار تاریخی چینی ها بسیار برجسته است.

مردم چین در مورد اردک ماندراین ضرب المثل زیبایی دارند که با این مفهوم است (دو اردک ماندراین در حال بازی درآب هستند) آن را به کنایه از زوجهای خطاب می کنند که بسیار هم را دوست دارند و به هم عشق می ورزند.

اردک ماندراین در افسانه ها، روایات و فرهنگ چینی ها نماد (سعادت و وفاداری) است از اینرو حتی در مراسم عروسی زوجهای جوان چینی، مورد استفده قرار می گیرد و هدیه می شود.


منبع:

وبسایت پرنده جنگل www.junglebird.ir

اصول پرورش و نگهداری انواع نژاد ماکیان وحشی
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

بیشتر بدانید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :